5x učíme sa hrou abecedu a čísla

Často opakujúca sa otázka: Má dieťa predškolák vedieť abecedu a čísla? Na ťažku otázku trošku zjednodušený pohľad. Ak ma dieťa záujem podporte ho, či ma 4, alebo 6 rokov.

Na jednej z konferencií moja obľúbená pani psychologička Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková povedala, že dieťa, ktoré ide do školy do 1.triedy by malo vedieť veľkú tlačenú abecedu a čísla do 10. Nemusí ich písať, len ich má poznať. To však neznamená, že vie celú abecedu písať. Znamená to, že keď vidí známe slová napísané veľkými tlačenými písmenkami ako MAMA, OCO, alebo svoje meno, vie aké písmenká slová obsahujú.

Taktiež nemusí vedieť počítať, či nebodaj odčítať. Vie však priradiť nejaké predmety v tom danom počte, aké číslo prestavuje do 10.
Koncentrácia u detí je krátkodobá, preto je potrebné striedanie činnosti. Pamäť môžete podporovať neustálym opakovaním.

Účenie by malo byť zábavné a malo by nás baviť

Pravidlo učenie hrou dvojnásobne platí, najmä u detí predškolského veku. Deti určite nenúťte! Ak nemajú záujem, netlačte na nich. Môže sa stať, že rýchlo nadobudnú odpor ku škole aj učeniu.

1. Ideme na to cez pesničky a rýmy

Väčšina detí rada spieva. Piesne, ktoré podporujú deti k abecede sú dobrým spôsobom, ako spojiť rytmus a učenie. Výborne sú pesničky a kartičky, kde sa deti učia nie len zvukovým, ale aj vizuálnym zmyslovým orgánom.

Abeceda TROCHA INAK sú obojstranné kartičky. Jedna strana znázorňuje písmenko abecedy k nemu príslušný obrázok, a druhá strana obsahuje krátky veršovaný príbeh na dané písmenko. Básničky sa rýmujú. Ku kartičkám s abecedou a textom sú vhodné aj písmenka, ktoré deti môžu chytiť.

3664_abeceda-trocha-inak--1

2. Čítam, čítaš, čítame

Ak čítate svojmu dieťaťu každý večer pred spaním zvyšujete jeho zvedavosť k čítaniu a samotným písmenkám. Veľa deti v predškolskom veku by si chcelo už samo niečo prečítať a to ich podporuje k učeniu.

3. Kreatívný postoj k učeniu

Ak sú deti kreatívne a rady vytvárajú veci z papiera, korálkov, či iným materiálov tak ste vyhrali. Stačí im pripraviť činnosť spojenú s číslami, či písmenkami abecedy. V našom eshope máme množstvo produktov podporujúcich tento spôsob učenia. Už sme testovali kreatívnu sadu, kde si deti vedia vyrobiť vlastné kartičky abecedy. Taktiež sme vyrábali vlastné písmenka abecedy z HAMA zažehľovacích korálok.

HAMA zažehľovacie korálky abc

4. Hmat a oko

Pomôcky, kde si deti môžu dotykom preskúmať čísla a písmena sú výbornou vzdelávacou hračkou. Deti si podvedome ukladajú do pamäte tvar písmenka. Taktiež môžu poslúžiť pri kreslení ako šablóna. Slovenký výrobca vyrába krásnu montessori abecedu z dreva, taktiež odporúčame hmatové písmenka, kde sledujete tvar písmenka hmatovou šípkou.

3889_2284-3-hmatove-pismena-learning-resources

5. Puzzle a pracovné listy

Veľmi obľúbenou a nenáročnou taktikou ako dieťa priviest k poznávaniu čísiel, písmen abecedy, ale aj farieb sú puzzle. Pri puzzle je úlohou deti správe spojiť číslo z daným počtom, alebo písmeno s obrázkom. Dieliky sú vyrezané tak, že keď sa spoja dva, ktoré k sebe nepatria sa nespoja. Deti si rozvíjajú koordináciu ruka-oko, jemnú motoriku a zároveň si osvojujú čísla a písmenka. V neposlednom rade môžete záujem o abecedu a čísla podporiť rôznymi pracovnými knižkami a tabuľkami s obľúbenou tématikou detí. Výborne sa hodia na cesty.

V našom eshope nájdete mnoho vzdelávacich a zábavných hier na učenie čísiel a písmen. Určite ich preskúmajte >>