Oprášte si s deťmi staré dobré hry

Pamätáte si všetky tie skvelé hry, ktoré ste hrávali ako deti. Vtedy, keď nebolo toľko digitálneho smogu a toľko možnosti na kúpu vzdelávacích hračiek. Stačili nám veci, ktoré aj dnes nájdete v každej domácnosti. Tieto retro hry sú stále zábavné a najmä naše deti mnoho naučia.

Obesenec alebo Šibenica

Cieľom hry Obesenec je uhádnuť slovo (slovné spojenie). Je to hra pre dve osoby. Pravidlá hry Obesenec Prvý hráč si vymyslí slovo, kde na papier dá taký počet čiarok, ako má mať uhádnuté slovo. Hráč môže dať druhému hráčovi nejakú nápovedú, čo háda. Druhý hráč háda písmenka po jednom. Ak sa dané písmenko nenachádza v slove, prvý hráč mu začne stavať šibenicu. Ak sa písmenko v slove nachádza, prvý hráč ju dopíše na miesto čiarky. Hráč, ktorý háda písmenka v slove musí uhádnuť slovo skôr ako prvý hráč za každé neuhádnuté písmenko dostavia druhému hráčovi šibenicu.

Skladačka nebo, peklo, raj

Nestarnúca papierová skladačka nebo-peklo-raj. Podrobný návod ako sa skladačka nebo peklo raj skladá a pravidlá hry som písala v článku TU >>

Papier, kameň, nožnice

Je jednoduchá hra pre dvoch hráčov, z ktorých každý v dohodnutý moment ukáže rukou, buď otvorenú dlaň - to je symbol pre papier, zovretá päsť - to je symbol pre kameň, alebo tri vystreté prsty (palec, ukazovák, prostredník) to je symbol pre nožnice . Táto hra sa zväčša využíva, keď sa neviete na niečom dohodnúť a potrebujete nejaký roztrel. Papier poráža kameň, lebo ho môže zabaliť. Kameň poráža nožnice, lebo nožnice sa na ňom otupia. Nožnice porážajú papier, lebo ho môžu rozstrihnúť.

Meno, mesto, zviera, vec

Hra do školských lavíc. Pri hre meno, mesto, zviera, vec si precvičia deti nie len abecedu, ale hlavne potrápia mozgové bunky. (Kedy sa píše veľké a malé písmeno? Je to mesto alebo štát? Aké zviera je na písmeno c? Aké i/y sa tam píše?) Ľubovoľný počet hráčov si pripraví pero a papier. V hornej časti papiera si do stĺpcov, každé zvlášť napíšu slová meno, mesto, zviera a vec. Prvý z hráčov začína v duchu hovoriť abecedu (môže ju zopakovať aj viackrát). Ďalší hráč ho zastaví. Skončil na K? Katka, Košice, klokan, kľúče. Hra končí v momente, keď má jeden z hráčov napísané všetky slová. Za každé slovo, ktoré ste stihli napísať, dostávate 10 bodov. Ak ho máte rovnaké s protihráčom, získavate obaja päť bodov. A ak vás nenapadlo nič, máte 0 bodov. Vyhráva hráč s najväčším počtom bodov.

Retro hra so špagátom

Hra, ktorá rozcvičí stuhnuté prstíky. Okrem toho rozvíja pohyby zápästia, úchyty špagátiku prstami, či silu napínania špagátiku. Podrobný návod, ako sa hra hrá som písala v článku TU>>

Piškvorky

Je strategická hra pre dvoch hráčov. Najčastejšie sa hrá na štvorčekovom papieri alebo si štvorce na papieri nakreslíme. Deti hra učí strategickému mysleniu. Hráči striedavo kreslia na papier svoje symboly. Jeden z hráčov kreslí kolieska a druhý krížiky. Víťazom sa stáva ten hráč, ktorému sa ako prvému podarí na papieri vytvoriť súvislú radu (počet podľa úrovne deti) troch, piatich alebo viacerých svojich symbolov v ľubovolnom smere.

Skákanie gumy

Gumu skáče buď trojica, alebo dve dvojice. Na vyššiu úroveň skákajúci postúpi, až po bezchybnom zaskákaní škôlky na danej úrovni. Na vyššiu úroveň dvojica postúpi len vtedy, ak zaskáču obaja skákajúci bez chyby. Vyššia úroveň znamená, že tí, čo držia gumu na členkoch si ju dajú pod kolená. Tí, čo zdolajú úroveň pod kolená im súperi gumu dajú opäť vyššie, pod zadok. Pri dvojiciach môže chybu opraviť partner. Ak pri oprave opravujúci pokazí, dvojica sa postaví do gumy a skákať budú súperi až do momentu pokazenia. 

Námorná bitka - Lodičky

Lodičky sú ďalšia z najznámejších papierových hier. Hrá sa medzi dvomi hráčmi. Každý z nich si nakreslí dve tabuľky tak, aby si ich navzájom nevideli. V jednej z nich je pozícia lodí prvého hráča. Do druhej tabuľky sa zapisujú všetky útoky na lode protihráča. Cieľom hry je potopiť všetky protihráčove lode.

Násobilková námorná bitky  Je to upravená hra lodičky, aby si deti precvičili násobilku. Tento nápad vymyslela Katka zo stránky spolupozaskolu.sk. Ako na to: V klasickej Námornej bitke hľadáte súperove lode podľa súradníc, napr. A4, B9. V Násobilkovej námornej bitke nám na to poslúžia súčiny dvoch čísel. Prvý riadok a stĺpec štvorcovej siete teda neoznačíte číslami a písmenami, ale číslami od 1 do 10. A súperove lode budete hľadať podľa ich súčinov. To znamená, že súper nebude hľadať vaše lode na súradniciach B2 ale na súčine 2×2. Keďže nám ide v tejto hre o precvičovanie násobilky, musí vám súper povedať správny výsledok a potom, či ste jeho loď zasiahli alebo nie. Tabuľky na stiahnutie TU>>

Napíš, čo najviac slov (zvierat) na dané písmenko

Hra, kde sa ukáže vaša slovná zásoba. Vopred sa môžete dohodnúť, aké slova to budú, my sme písali názvy zvierat. Jeden z hráčov hovorí v duchu abecedu, iný ho zastaví. Na to písmeno, na ktoré práve myslel, sa hráči snažia napísať čo najviac slov. Koľko ich stihnú za päť minút? Víťazí ten, kto má slov najviac.

My sme malí remeselníci

Táto hra prináša trošku pohybu a fantázie. Dvojica sa potichu dohodne, aké remeslo bude predvádzať. Úlohou ostatných je remeslo podľa napodobňovania a začiatočných písmen uhádnuť. Kto uhádne, vyberá si kamaráta do partie a začína sa nové hádanie. Príklad: Kaderník My sme dvaja remeselníci Pracujeme vo dne, v noci Každý sa hneď presvedčí Že robíme bez rečí. Naše remeslo sa začína na k A končí na k... ...a začnú ho mlčky predvádzať.