Montessori: Aké hračky vyberať pre bábätka 0-3 mesiace

Vaše novorodeniatko vás prvé týždne vidí rozmazane približne do vzdialenosti 20-30 cm. Príchod na svet je pre bábätka určitým šokom. V brušku mu bolo teplo, nepoznalo, čo je hlad, či mokrá plienka.

Bábätka potrebujú najmä pocit bezpečia, k čomu prispieva mamičkin hlas, dotyky, či samotné dojčenie, preto prvá „hračka“ by mala byť matkina tvár.

Novorodenec vníma všetky známe hlasy, ktoré často počulo ešte v brušku. Svoju rodinku vidí ešte v 2D rozmeroch, a len vonkajšie obrysy. Po pár týždňoch je už bábätko pripravené objavovať, skúmať okrem vás aj predmety. Samy spoznáte, že vás už dokáže pohľadom zafixovať a vo vašom náruči sa začína obzerať.

Prvé hračky

V dnešnej modernej dobe stačí zájsť do detského obchodu, kde je hromada plastových a plyšových hračiek v šialených farbách, kde je dokonca napísane od 0+, no v skutočnosti  dieťa v tomto veku ešte ani farby nerozlišuje.

Dieťa absorbuje všetko, čo ho obklopuje najintenzívnejšie do 3 rokov. Do tejto doby je ako špongia a všetky veci a skúsenosti ho formujú.

Vhodné hračky podľa montessori, ktoré dieťa rozvíjajú a zároveň ho zabavia.

  1. Jednoduchá pevná biela kartička s nakreslenými čiernymi pruhmi, tzv. flash karty pre novorodencov. Najprv sú vhodné jednoduché rovné línie s hrubými rysmi, neskôr oblé. Karty si môžete stiahnuť TU >>

DSC_0212 DSC_0215DSC_0218sDSC_0221a

2. „Montessori mobiles“ od 0-3mesiacov

Patria medzi prvú pomôcku, ktoré stimulujú bábätká k pohybu. Učia sa zamerať pozornosť na fixujúci sa objekt, sledujú ho. Snažia sa s “mobiles” komunikovať  naťahovaním ručičiek, kopú nožičkami a vydávajú zvuk. Tieto kolotoče si môžete ľahko vyrobiť aj doma stačí lesklý papier, trošku šikovné ruky a samozrejme čas. Ak nemáte čas, či šikovné ruky zoženiete hand made aj na internete.

Munari mobile (3-6 týždňov) je čiernobiely, pretože dieťatko ešte nerozlišuje farby. Využíva geometrické tvary a kontrast. Dieťa zaujímajú výrazné vzory a dokáže sledovať len veľmi pomaly sa pohybujúce predmety. Guľa, ktorá je súčasťou mobile ma za úlohu je odrážať svetlo.

Návod ako vyrobiť Munari mobile:

Oktahedron mobile -tri osemsteny ( 5-8 týždňov) – používa sa v základných farbách červenej, modrej a žltej. Je lesklý, farebný a pohyblivý. Dieťa stimulujeme do sveta vzorcov, tvarov a geometrie. Schéma na stiahnutie TU >>

DSC_0253 DSC_0254 DSC_0256 DSC_0258 DSC_0319

Gobbi mobile (7-10 týždňov) je kolotoč s 5 guľôčkami v 5 odtieňoch jednej farby. Dieťa si zdokonaľuje zrak miernymi zmenami  v tónoch z jednej gule na druhú.

Návod ako vyrobiť Gobbi mobile:

gobbi

Dancer (Tanečníci) mobile (8-12 týždňov) z trblietavého papiera lesklé tvary a postavy tancujúce vo vzduchu. Schéma na stiahnutie TU >>

DSC_0304 DSC_0305 DSC_0307DSC_0335

Drevený krúžok na stužke alebo rolníčka (9-10 týždňov), vhodné, keď už dieťatko udrží hlávku v polohe na brušku. Rozvíjajú koordináciu ruky a očí. Vrážaním do predmetu komunikujú s prostredím okolo. Učí dieťa zvukom pochopiť vzťah medzi príčinou a následkom (keď vrazí do rolničky rozvučí sa). My sme mali rolničku priemeru 40mm.

rolnicka

  1. Nerozbitné zrkadlo (od narodenia) vďaka zrkadlu môžu deti sledovať vlastný odraz, svoje pohyby a “mobiles”, ktoré nad ne vešiate. Zrkadlo oceníte pri dvíhaní hlavičky. Na trhu existujú zrkadlové fólie, ktoré môžete nalepiť na hladký povrch.

Na ukľudnenie im môžete pustiť relaxačnú hudbu pre bábätka. Preferujú pravidelne opakujúce sa zvuky ako vysávač, tlkot srdca, bzurčanie potoka a podobne. Populárny je nahraný zvuk z maternice, aby sa dieťaťu navodilo prostredie z bruška.